Co je to kryt dilatační spáry? - Invista

Co je to kryt dilatační spáry?

Zde zodpovíme některé z častých dotazů ohledně krytů dilatačních spár a úplně na začátek vysvětlíme, co kryt dilatační spáry přesně je, co dělá a jak funguje. Takže začněme…

Nejdříve to nejdůležitější, a to je upřesnění několika mylných představ:

1 „Pohyblivé a dilatační spáry jsou dvě odlišné věci“

– ŠPATNĚ, jedná se o to stejné, čili jsou to dva názvy té samé věci.

2. „Dilatační spáry a kryty dilatačních spár jsou to samé“

– ŠPATNĚ, jedná se o dvě různé věci, jak můžete vidět níže.

3. „Dilatační spáry se dělají jen v podlahách“

– ŠPATNĚ, procházejí celými budovami, a tedy i stropem, zdmi a samozřejmě podlahami.

4. „Dilatační spáry nejsou vzhledné“

– POUZE POKUD nejsou správně uvedeny jejich vlastnosti. V dnešní době mohou kryty dilatačních spár obsahovat spoustu různých povrchových úprav podlahy (třeba i mramor) a lze je velmi nenápadně skrýt.

To bychom měli, a nyní ona ožehavá otázka… Co to je kryt dilatační spáry?

Aby bylo jasné, co je to kryt dilatační spáry, nejprve vysvětlíme, co to vlastně je dilatační neboli pohyblivá spára.

Co je to dilatační spára a proč je potřebujeme?

Dilatační spára (nebo také pohybová spára) je konstrukční mezera, která je navržena tak, aby se kontrolovaně přizpůsobila pohybu budovy, čímž zabrání poškození vnitřních i vnějších úprav budovy. Dilatační spáry vedou přímo skrze konstrukci budovy svrchu dolů a zepředu dozadu, a čím výše v budově jsou, tím jsou většinou širší. Bez dilatační spáry by pohyb budovy způsobil na budově škody, a ta by pak byla nebezpečná.

Co je pak tedy kryt dilatační spáry?

Kryt dilatační spáry vytváří krytý přechod přes otvor dilatační spáry a vzájemný pohyb dvou povrchů na každé straně spoje na něj nemá žádný vliv. Kryt umožňuje bezpečný a kontrolovaný pohyb budovy a zároveň zabraňuje riziku zakopnutí o odkrytý spoj dilatační spáry.

Jaký typ pohybu je možné u budovy očekávat?

Kryty dilatačních spár se musí vypořádat se 4 hlavními typy pohybu budov a musí se pohybovat ve všech směrech:

Pohyby

1. Tepelná roztažnost = pohyb způsobený roztahováním a stahováním konstrukce vlivem změny teplot, nebo smršťování vinou vysychání.

2. Usazení budovy = pohyb způsobený mrtvým a dynamickým břemenem konstrukce, působícím na nosné základy.

3. Kymácení = pohyb vinou působení silných větrů na konstrukci budovy. Nejvíce se projevuje u výškových budov.

4. Seismická aktivita = mnohosměrný pohyb vinou seismických jevů. V závislosti na rozsahu seismické aktivity může mít tento pohyb veliký rozsah.

Proč se kryty dilatačních spár používají? Najdu je i ve své budově?

Kryty dilatačních spár se používají ve všech velikých budovách, ale každá budova bude mít vlastní nároky na provedení a účinnost krytu spáry. Například nemocnice vyžaduje zarovnání povrchu podlahy, aby bylo možné po podlaze jezdit na kolečkách, například s invalidním vozíkem nebo pojízdným lůžkem, ale také pevné, gumové těsnění, které zabrání šíření infekcí. Tyto požadavky se liší například od požadavků nákupního centra nebo letiště, kde bude zapotřebí silného a velmi odolného spoje, kterým nelze nijak manipulovat a je většinou celokovový.

Bude odolnost vůči požáru s kryty dilatačních spár stejná?

Protipožární ucpávky jsou dostupné pro většinu krytů dilatačních spár a zpravidla mají požární odolnost 1 nebo 2 hodiny, ale jsou dostupné i 3- nebo 4hodinové vložky. Vložky jsou do spáry namontovány ještě před nasazením krytu dilatační spáry, který se instaluje až navrch.

Jsou všechny kryty dilatačních spár vodě odolné?

Ne, ale většina z nich může být opatřena samostatnou vodotěsnou membránou. Některé systémy, jako je řada PDA od Construction Specialties, jsou přirozeně 100% vodotěsné a lze je pomocí křídlového těsnění zabudovat do povrchového hydroizolačního systému.

JAK MŮŽEME POMOCI S VAŠÍM PROJEKTEM?

Neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv požadavkem nebo dotazem. Jsme tu pro vás. • Požádat o technickou asistenci

  Váš dotaz

  Vaše kontaktní údaje

  Souhlas

  Souhlas se zpracování osobních údajů ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679.
  Pole označená * jsou povinná