5 kroků pro perfektní specifikaci dilatačních spár

Volba správného krytu dilatačních spár pro konkrétní použití nemusí být tak jednoduchá, jak by se zdálo, a pokud nevyberete správný kryt, můžete se setkat s velikými komplikacemi. Jelikož je většina závad krytů dilatačních spár způsobena nevhodným výběrem materiálu, je třeba volbu provádět s velikou pečlivostí. Každá oprava v důsledku chybného výběru může být velmi drahá!

Doufáme, že vám tento příspěvek pomůže s volbou toho správného krytu pro daný typ použití.

Krok 1: Porozumění pohybovým nárokům

Pro výběr správného krytu dilatační spáry je nejdůležitější porozumět pohybovým nárokům. Jelikož různí výrobci mají pro přenášení pohybu materiálem různá řešení, může dojít k nedorozumění.

Pohyb lze znázornit následujícími způsoby:

 • jako celkový pohyb
 • jako procento šířky dilatační spáry
 • nebo nejčastěji jako pohyb +/-
Příklad 1: Dilatační spára o jmenovité šířce 50 mm, u které se předpokládá expanze a kontrakce o 25 mm, může být znázorněna následujícím způsobem:
 • 50 mm +/- 25 mm
 • 50 mm s celkovou šířkou pohybu 50 mm
 • 50 mm +/- 50 %

Všichni výrobci mají na mysli to samé, ale každý z nich uvádí povolený pohyb materiálu zcela jinými způsoby.

Když vám technik sděluje šířku spáry, je vhodné, aby také uvedl minimální a maximální rozměry při plném pohybu.

Projektant uvede umístění spár a šířku spáry potřebnou pro daný pohyb. Naše zkušenost nám říká, že šířka uvedená projektantem většinou znamená potřebný pohyb a nemusí nutně znamenat šířku spáry potřebnou pro kryty anebo pro protipožární ucpávky, takže je vždy vhodné si ověřit, co přesně mají na mysli.

Krok 2: Upravte rozměry spáry dle potřeb
Sizing Expansion Joint Covers

Poté, co byly veškeré požadavky na pohyb materiálu řádně vysvětleny, je možné upravit šířku spár podle krytů dilatačních spár.

Většina krytů spár je opatřena součástmi, které zabírají v otvoru spáry příliš místa, a protipožární ochrana podlah a stěn bude vyžadovat protipožární ucpávku. Je tedy důležité pamatovat, že tyto materiály neumožní spáru o šířce 0mm, aniž by došlo k poškození systému nebo přiléhající konstrukce. Abyste tedy byli schopni splnit veškeré požadavky, je třeba spolupracovat s výrobcem a určit tak správné rozměry spáry a vyhovět jak pohybovým nárokům, tak nárokům krycího systému dilatačních spár a souvisejícího příslušenství.

Nejsou výjimkou případy, kdy se dilatační spára rozšiřuje s každým dalším patrem (u střechy jsou pak spáry nejširší). Chcete-li ušetřit čas a zabránit pozdějšímu zmatku, doporučujeme používat určité typy podlah vedle sebe, aby nebylo zapotřebí mnoha různých šířek spár.

Vnější spáry, které vedou po straně budovy nahoru, by měly mít od střechy až po zem vždy stejnou šířku. Jakákoli změna šířky vnější spáry způsobí nevzhledné posuny materiálu a problémy s údržbou ochrany proti povětrnostním vlivům.

Krok 3: Promyšlení umístění spár a požadavky pro daný typ použití

Při výběru krycích systémů je vždy důležité promyslet jejich umístění a použití. Umístění podlahových krytů závisí především na plánovaném použití. Doporučujeme začít u podlahových krytů a odtud pokračovat dále.

 • Je hygiena důležitá? – V prostorách jako nemocnice, kde je hygiena důležitým aspektem, se často používají pružné krycí pásy lícující s povrchem, jejichž čištění je snadné.
 • Záleží vám na odolnosti? – V prostorách s rušným provozem, jako je prostředí maloobchodních prodejen, je nejlepší volbou celokovový kryt, který je odolný proti poškození i manipulaci. U prostor s opravdu rušným provozem jsou většinou k dispozici vysoce odolné materiály. Týká se to například letištních prostor, jejichž provozní vytížení a namáhání je často přenášeno pomocí krytů.
 • Hodláte naše kryty použít v prostorách veřejných parkovišť? – Ve veřejných parkovištích je většinou použita odolná pryž a podobné materiály, které jsou pevné a dokáží se vyrovnat s vysokým provozním zatížením.
 • Máte problémy s vlhkostí? – V místech, která se potýkají s vlhkostí (sportovní stadiony a podobné) se používají speciální voděodolné spáry, nebo lze do běžných krytů zabudovat vodotěsnou membránu.
 • Chcete zvýšit protipožární odolnost? – Ve většině případů lze do krytu dilatační spáry zabudovat protipožární ucpávky a zajistit tak odolnost proti případnému požáru. Protipožární ucpávka nesmí narušit pohyb spáry.
Krok 4: Určení okolních povrchových úprav
Bude kryt spáry v místě, kam není běžně vidět, nebo bude na velmi nápadném místě (jako jsou lobby), kde je na estetiku kladen vyšší důraz?

Tvar a funkce jsou často v rozporu s designem a použitím krycích systémů dilatačních spár. Vylepšení funkčních vlastností si často vybere daň na vlastnostech estetických.

Tradiční snaha o zneviditelnění krytů dilatačních spár pomocí vložek v povrchové úpravě často vedla k větší tloušťce krytu spáry. Takováto spára se zvýšenou tloušťkou může být překážkou pro zařízení na kolečkách.

Díky vylepšené technologii a designu krytů spár je nyní možné zakrývat širší krycí pláty bez vlivu na jejich funkčnost. V dnešní době je k dispozici široká nabídka systémů krytí dilatačních spár, které vyhovují funkčním i tvarovým požadavkům a zahrnují různé typy, od vinylových podlah po kamennou dlažbu.

Při výběru systémů krytí dilatačních spár je na místě vzít v úvahu povrchové úpravy přilehlých podlah a stěn. Většinu krycích sestav lze sjednotit s povrchovou úpravou a dosáhnout tak co nejvyššího souladu s designem okolních prvků a zároveň co nejnižšího vizuálního dopadu na samotné kryty spár.

Krok 5: Způsob montáže

Způsob montáže zvoleného krytu dilatační spáry se odvíjí od vašich estetických nároků a předpokládaného pohybu materiálu, pro který má být kryt uzpůsoben.

Máte na výběr ze 2 metod/typů krytů:

 1. Povrchově montovaný kryt dilatační spáry
 2. Zabudovaný kryt dilatační spáry

Povrchově montované kryty dilatačních spár jsou většinou menší typy se samostatným těsněním a jsou nainstalované v místech, kde nebude menší hrbolek na podlaze znamenat žádný problém. Povrchově montované kryty spár se díky snadné montáži bez potřeby vytvoření kapsy v podkladu nejlépe hodí pro renovace. Například naše řada GFPS je poměrně oblíbená při rekonstrukcích nemocnic, protože vinylové povrchy podlah lze přiložit ke krytu spáry a utěsnit pryskyřicí, čímž se omezí šíření nákaz.

Zabudované kryty dilatačních spár mají většinou rozměrnější konstrukci a lze do nich vsadit samostatné nebo dvojité pružné pásy. V případě zabudovaných krytů spár je největším rozdílem nutnost vytvoření kapes v podkladu ještě před montáží. Je důležité zavčas určit a správně vytvarovat kapsu, protože náprava jakýchkoliv nepřesností může být později velice nákladná.

Při vytváření kapsy doporučujeme, aby bylo zapuštění ještě alespoň o 5 mm hlubší a bylo tak možné provést vyrovnání ještě před montáží. Doporučujeme také používat podkladovou směs s neměnným tvarem a vytvořit tak konstrukčně pevnou základnu pro kryty dilatačních spár.

Doufáme, že vám náš proces o 5 krocích pomůže. Poté, co provedete všech 5 kroků, můžete používat náš nástroj pro výběr krytu dilatačních spár, který vám z naší nabídky pomůže vybrat ten nejvhodnější produkt. Klikněte sem a vyzkoušejte to.

Společnost CS vyrábí a montuje kryty dilatačních spár již více než 40 let. Nabízíme ucelenou řadu krytů spár a pomůžeme vám s celým procesem od volby vhodného krytu až po jeho montáž.

JAK MŮŽEME POMOCI S VAŠÍM PROJEKTEM?

Neváhejte se na nás obrátit s jakýmkoliv požadavkem nebo dotazem. Jsme tu pro vás. • Požádat o technickou asistenci

  Váš dotaz

  Vaše kontaktní údaje

  Souhlas

  Souhlas se zpracování osobních údajů ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679.
  Pole označená * jsou povinná